
Pożar sadzy w przewodzie kominowym. Przyczyny, powstawanie, zapobieganie.
Autor: Kamil Dąbrowski
Dodano: 17.01.2015
Zły stan przewodów kominowych, wadliwa ich konstrukcja czy nieodpowiednia konserwacja stanowią kilka przyczyn pożarów sadzy stwarzających ogromne niebezpieczeństwo.
W sobotę (17.01.2014) w dzielnicy Kiedrzyn miało miejsce właśnie takie zdarzenie.
Zdarzenie: Przed godziną trzynastą cztery zastępy straży pożarnej udały się alarmowo na ulicę Ludową po otrzymaniu przez Stanowisko Kierowania zgłoszenia o dużym zadymieniu w jednym z budynków mieszkalnych przy ul.Ludowej (dzielnica Kiedrzyn).
Na miejscu strażacy zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym jednego z domów jednorodzinnych. Natychmiast podjęto działania gaśnicze. Przy użyciu piasku oraz zestawu kominiarskiego zlikwidowano zagrożenie wynikające z palącej się sadzy. Zastosowano również linię szybkiego natarcia w celu przelania tlących się materiałów palnych poza przestrzenią kominową. Stale monitorowano również poziom tlenku węgla w pomieszczeniach budynku oraz przebadano mieszkańców posesji pod względem możliwości podtrucia się tym niebezpiecznym gazem.
Na szczęście w tym przypadku pożar sadzy nie doprowadził do rozprzestrzeniania się płomieni po powierzchni dachowej.
Jak powstaje pożar sadz w kominie ? :
Głównym elementem powstawania pożaru jest osadzanie się w przewodzie kominowym materiału palnego powstałego w wyniku niepełnego spalania. W dalszym etapie dochodzi do nagromadzenia nadmiernej ilości materiału i jego zapłonu.
Z jakimi zagrożeniami wiąże się pożar sadzy ? :
Paląca się sadza może spowodować nieszczelność przewodu kominowego co może doprowadzić do wydostania się ognia na zewnątrz i rozprzestrzenianie się go na wyższe czy niższe kondygnacje. Najbardziej narażone na rozprzestrzenienie się pożaru są oczywiście konstrukcje drewniane. Dodatkowym zagrożeniem jest trujący tlenek węgla (tzw. cichy zabójca ). W każdym przypadku podejrzenia wystąpienia pożaru ZAWIADAMIAMY SŁUŻBY RATUNKOWE!
Jak postępować w przypadku pożaru sadz? :
Najważniejszymi czynnościami jest oczywiście zawiadomienie Straży Pożarnej udzielając szczegółowych informacji o zdarzeniu oraz w miarę możliwości wygaszenie ognia w piecu czy kominku. Zamykamy również dopływ powietrza do pieca. Po dotarciu na miejsce służb ratowniczych udostępniamy im pomieszczenia w budynku, udzielamy niezbędnych informacji i nie utrudniamy podjętych działań.
UWAGA! Nigdy nie gasimy paleniska samodzielnie wodą ponieważ może to doprowadzić do wybuchu komina.
Jakie są przyczyny powstawania pożaru sadz ? :
Najczęściej przyczyną powstania pożaru jest zły stan urządzeń grzewczych , wadliwa konstrukcja przewodów kominowych, niewłaściwa ich konserwacja oraz używanie złego paliwa (np.mokre drewno czy węgiel słabej jakości).
APELUJEMY O SYSTEMATYCZNE SPRAWDZANIE INSTALACJI KOMINOWYCH W WASZYCH DOMACH
Zapraszamy również do komentowania artykułu w celu poznania Państwa poglądów na temat pożarów w przewodach kominowych.
SIŚ:
Straż Pożarna:
-351[S]25 GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi – JRG 1
-352[S]21 GBA 2,5/27 Renault Range D14 – JRG 2
-352[S]22 GBA 2,5/24 Renault Midlum 300 DXi – JRG 2
-357[S]04 GBA 2/24 Star 1142 – OSP Kiedrzyn
Pogotowie energetyczne
Pogotowie gazowe
Zespół Ratownictwa Medycznego (P)
Policja